KONSERWACJA OBRAZÓW Z MUZEUM DIECEZJALNEGO W PELPLINIE
W 2018 r. zakończyły się prace konserwatorskie zadania finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pn. Konserwacja manierystycznych obrazów z lat 1600-1630 ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie oraz ich digitalizacja.
Celem zadania była konserwacja i restauracja czterech cennych obrazów z kolekcji Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Są to manierystyczne dzieła z lat ok. 1600-1630: obraz olejny na płótnie przyklejony na deskę, przedstawiający św. Antoniego z Padwy w rzeźbionej, ozdobionej zwieńczeniem złotej ramie z unikatową metalową koszulką wykonaną w gdańskim warsztacie złotniczym, bogato zdobioną, puncowaną i polichromowaną oraz trzy obrazy olejne na płótnie: dwa przedstawiające św. Marię Magdalenę oraz obraz przedstawiający św. Jana Chrzciciela.
Zabytki wytypowane zostały do konserwacji ze względu na swój zły stan zachowania oraz dużą wartość artystyczną i naukową.
Prace konserwatorskie wykonali dyplomowani Konserwatorzy Dzieł Sztuki: mgr Agnieszka Katarzyna Przepióra, mgr Michał Ziemkiewicz, mgr Pola Berensdorff, badania specjalistyczne prowadzone były przez pracowników WSzP UMK: dr. hab. Juliusza Raczkowskiego oraz mgr Adama Cupę. Nadzór nad całością zadania sprawował Dyrektor Muzeum ks. kanonik Wincenty Pytlik.